Zastosowanie jednorazowych fartuchów
Postęp technologiczny i rosnące wymagania w stosunku do warunków produkcji powodują, że w wielu dziedzinach działalności stosowana jest odzież ochronna. Może ona chronić człowieka ubranego w strój ochronny, ale też chronić przed człowiekiem. Do odzieży ochronnej zaliczamy kombinezony, fartuchy, czepki, maski, ochraniacze na buty itd.
Zastosowanie jednorazowych fartuchów
fartuch jednorazowY jest stosowany jako odzież ochronna w zakładach przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, chemicznego, w laboratoriach naukowych, medycynie, gastronomii oraz w wielu miejscach związanych z produkcją i przetwórstwem żywności. Znowelizowana wersja normy ISO 22000 rozszerza wymagania systemu HACCP wobec wszystkich, którzy zajmują się produkcją i przetwórstwem żywności i pasz dla zwierząt oraz ich dystrybucją. Zaostrzone normy dotyczące łańcucha żywności nakładają obowiązek noszenia odzieży ochronnej w celu eliminacji zagrożeń zdrowotnych związanych z surowcami, procesem technologicznym i pracownikami. W fermach, zakładach przemysłu spożywczego, handlu spożywczym oraz zakładach gastronomicznych odzież ochronna jest elementem niezbędnym do wdrażania GHP (Dobrych Praktyk Higienicznych). Ochronne fartuchy jednorazowe stosowane są również tam, gdzie człowiek jest narażony na kontakt z płynami, które mogłyby zanieczyścić lub skazić skórę człowieka albo jego odzież np. w branży motoryzacyjnej, chemicznej, paliwowej oraz w gospodarce komunalnej.
Z czego produkowane są fartuchy jednorazowe?
W zależności od przeznaczenia fartuch jednorazowy może być wykonany z włókniny polipropylenowej (flizeliny), laminatu polietylenowego, folii polietylenowej, a coraz powszechniej z nowoczesnych włóknin tupu spun-bond i melt-blown. Włóknina typu spunbond jest tanią, lekką, wytrzymałą, elastyczną i miękką w dotyku tkaniną, w której podstawowe włókna polipropylenowe osłaniają warstwy polietylenowe lub polipropylenowe o innych właściwościach. Materiał tez świetnie się nadaje do produkcji artykułów higienicznych i dlatego fartuchy z włókniny spunbond znajdują szerokie zastosowanie w służbie zdrowia oraz w produkcji żywności na różnych etapach cyklu produkcyjnego. Włóknina melt-blown jest materiałem filtracyjnym chroniącym drogi oddechowe przed nanocząsteczkami i stosowana jest w maseczkach ochronnych. W stanie dużego zagrożenia infekcją personel medyczny stosuje fartuchy lub kombinezony z barierowej włókniny polipropylenowej typu SMS (spun-bond + melt-blown + spun-bond).
Właściwości fartuchów jednorazowych
W zależności od przeznaczenia fartuch jednorazowy musi spełniać określone normy bezpieczeństwa kontaktu z określonymi substancjami lub dopuszczające go do użytku np. na salach operacyjnych. Powinien przede wszystkim chronić przed przedostawaniem się zanieczyszczeń i zagrożeń. W różnych dziedzinach regulują to przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest także, żeby zapewniał wygodę użytkownikowi i dobrą przepuszczalność powietrza. Nie powinien krępować ruchów, powodować zadrapań ani alergii. I, rzecz jasna, powinien być stosowany zgodnie z przeznaczeniem, czyli jednorazowo. Zaletą fartuchów jednorazowych jest ich lekkość oraz brak konieczności prania. Zmniejsza to zakres stosowania detergentów.