Prawo ochrony środowiska
Ochrona środowiska to szeroko rozumiane pojęcie, które w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne dla wielu osób. Przyroda i natura to nieodłączne elementy naszego świata, dlatego warto zadbać o te aspekty, nie szkodząc naszemu otoczeniu. To niezwykle ważne nie tylko dla nas, lecz także dla przyszłych pokoleń, dlatego warto o tym pamiętać. Czym jest prawo ochronY środowiska? Jakie nowelizacje w tym zakresie zostały wprowadzone?
prawo ochrony środowiska
Podkreślić należy, że prawo ochrony środowiska jest pewną gałęzią prawną, jaka bazuje na zagadnieniach z zakresu ochrony środowiska. W skład przepisów wchodzą zarówno traktaty, jak i regulacje krajowe. W Polsce prawo ochrony środowiska reguluje ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Określa ona następujące kwestie:
Okazuje się, że powyższa ustawa została kilkukrotnie nowelizowana, natomiast ostatnią zmianę wprowadzono 18 kwietnia 2020 roku.
O czym mówi ustawa o ochronie środowiska?
Wyróżnić można dwa rodzaje korzystania ze środowiska. Pierwszy aspekt dotyczy powszechnego korzystania, które bazuje na regulacji wykorzystania dóbr na własne potrzeby oraz w gospodarstwie domowym, jednakże bez montowania dodatkowych instalacji. Możliwość taką posiada każdy człowiek. Drugim rodzajem jest zwykłe korzystanie ze środowiska, które zazwyczaj obejmuje czynności, co do których wymagane jest pozwolenie lub nie jest wymagane. Warto zauważyć, że najczęściej jest to kwalifikowany sposób korzystania z otoczenia, natomiast uzyskanie pozwolenia związane jest z kwestiami prawnymi.
Podsumowując można stwierdzić, że prawo ochrony środowiska reguluje wszelkie czynności, jakie możemy, oraz jakich nie możemy wykonywać. W tym przypadku ustalona zostaje kwestia tego, czy potrzebować będziemy pozwolenia na wykonanie danej czynności. Pamiętajmy o tym, aby zawsze postępować zgodnie z przepisami prawa, tak aby nie zaszkodzić naturze.